De onafhankelijk geproduceerde komedie Anora heeft zondagnacht vijf Oscars in de wacht gesleept, onder meer voor beste film en beste vrouwelijke hoofdrol (Mikey Madison). Bij de korte fictiefilms ging de prijs naar Ik ben geen robot van Victoria Warmerdam.

Toen eind januari de nominaties voor de Oscars bekendgemaakt werden, leek Emilia Pérez (dertien nominaties) de grote favoriet te worden. Na een aantal relletjes en een hoop kritiek zakte de misdaadmusical van de Franse regisseur Jacques Audiard echter weg in de peilingen. De afgelopen weken werd de favorietenrol overgenomen door Anora  – voornamelijk door het winnen van de twee belangrijkste graadmeters voor de Oscars. Dat de film van Sean Baker uiteindelijk maar liefst vijf van de zes nominaties zou verzilveren, hadden echter weinigen verwacht.

De onafhankelijk geproduceerde komedie met een budget van slechts zes miljoen dollar, die eerder in mei al de Gouden Palm op het filmfestival van Cannes won, gaat over een Russisch-Amerikaanse sekswerker die wordt ingehuurd door de zoon van een Russische oligarch. Anora won afgelopen nacht in vijf categorieën: beste film, beste regie, beste scenario, beste montage en beste vrouwelijke hoofdrol (relatieve nieuwkomer Mikey Madison). 

De 54-jarige Sean Baker (The Florida Project, Tangerine) mocht als regisseur, scenarist, producent én editor maar liefst vier gouden beeldjes ophalen, een unicum. In zijn laatste acceptance speech bedankte hij de leden van de Academy voor hun waardering van een volledig onafhankelijk gemaakte film: 'This film was made on the blood, sweat and tears of incredible indie artists. Long live independent film.'

Sean Baker met zijn vier Oscars voor Anora

Meer over de grote winnaars

Nederlandse winnaar

In de categorie 'beste korte fictiefilm' ging de winst verrassend genoeg naar het Nederlandse Ik ben geen robot van Victoria Warmerdam. De 22 minuten durende komedie, waarin Ellen Parren een muziekproducent speelt die niet door een zogenaamde Captcha-test komt, is te zien op de website van het Amerikaanse tijdschrift The New Yorker.

VPRO-productie Wander to Wonder van Nina Gantz, genomineerd in de categorie 'beste korte animatiefilm', greep naast de prijzen. De laatste Nederlandse korte film die bekroond werd met een Oscar was animatiefilm Father and Daughter van Michaël Dudok de Wit in 2000. In de categorie 'beste korte fictiefilm' won nog niet eerder een Nederlandse productie.

Regisseur Victoria Warmerdam en producent Trent met hun Oscar voor Ik ben geen robot

Oscars voor Brazilië, Letland en Palestina

De prijzen voor beste internationale film, beste lange animatie en beste documentaire gingen respectievelijk naar het Braziliaanse drama I'm Still Here, het Letse Flow en de Palestijns-Israëlische coproductie No Other Land. Bij laatstgenoemde werd de Oscar in ontvangst genomen door de twee jonge mannen die centraal staan in de documentaire: de Palestijnse journalist Basel Adra en zijn Israëlische collega Yuval Abraham. Adra in zijn dankwoord: 'Twee maanden geleden ben ik vader geworden, en ik hoop dat mijn dochter niet het leven krijgt dat ik nu leef (...) We roepen de wereld op om in actie te komen tegen het onrecht en de etnische zuivering van het Palestijnse volk.'

Alle winnaars op een rij

Beste Film

Beste Regie

  • Sean Baker, Anora
  • Brady Corbet, The Brutalist
  • James Mangold, A Complete Unknown
  • Jacques Audiard, Emilia Pérez
  • Coralie Fargeat, The Substance

Beste Mannelijke Hoofdrol

  • Adrien Brody, The Brutalist
  • Timothée Chalamet, A Complete Unknown
  • Colman Domingo, Sing Sing
  • Ralph Fiennes, Conclave
  • Sebastian Stan, The Apprentice

Beste Vrouwelijke Hoofdrol

  • Cynthia Erivo, Wicked
  • Karla Sofía Gascón, Emilia Pérez
  • Mikey Madison, Anora
  • Demi Moore, The Substance
  • Fernanda Torres, I’m Still Here

Beste Mannelijke Bijrol

  • Yura Borisov, Anora
  • Kieran Culkin, A Real Pain
  • Edward Norton, A Complete Unknown
  • Guy Pearce, The Brutalist
  • Jeremy Strong, The Apprentice

Beste Vrouwelijke Bijrol

  • Monica Barbaro, A Complete Unknown
  • Ariana Grande, Wicked
  • Felicity Jones, The Brutalist
  • Isabella Rossellini, Conclave
  • Zoe Saldaña, Emilia Pérez

Beste Scenario (origineel)

  • Anora
  • The Brutalist
  • A Real Pain
  • September 5
  • The Substance

Beste Scenario (bewerkt)

  • A Complete Unknown
  • Conclave
  • Emilia Pérez
  • Nickel Boys
  • Sing Sing

Beste Animatiefilm

  • Flow
  • Inside Out 2
  • Memoir of a Snail
  • Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl
  • The Wild Robot

Beste niet-Engelstalige Film

  • I’m Still Here (Brazilië)
  • The Girl with the Needle (Denemarken)
  • Emilia Pérez (Frankrijk)
  • The Seed of the Sacred Fig (Duitsland)
  • Flow (Letland)

Beste Cinematografie

  • The Brutalist
  • Dune: Part Two
  • Emilia Pérez
  • Maria
  • Nosferatu

Beste Documentaire

  • Black Box Diaries
  • No Other Land
  • Porcelain War
  • Soundtrack to a Coup d’Etat
  • Sugarcane

Beste Soundtrack

  • The Brutalist
  • Conclave
  • Emilia Pérez
  • Wicked
  • The Wild Robot

Beste Originele Nummer

  • El Mal uit Emilia Pérez
  • The Journey uit The Six Triple Eight
  • Like a Bird uit Sing Sing
  • Mi Camino uit Emilia Pérez
  • Never Too Late uit Elton John: Never Too Late

Beste Production Design

  • The Brutalist
  • Conclave
  • Dune: Part Two
  • Nosferatu
  • Wicked

Beste Montage

  • Anora
  • The Brutalist
  • Conclave
  • Emilia Pérez
  • Wicked

Beste Make-up & Haar

  • A Different Man
  • Emilia Pérez
  • Nosferatu
  • The Substance
  • Wicked

Beste Sound

  • A Complete Unknown
  • Dune: Part Two
  • Emilia Pérez
  • Wicked
  • The Wild Robot

Beste Visual Effects

  • Alien: Romulus
  • Better Man
  • Dune: Part Two
  • Kingdom of the Planet of the Apes
  • Wicked

Beste Kostuumontwerp

  • A Complete Unknown
  • Conclave
  • Gladiator II
  • Nosferatu
  • Wicked

Beste Korte Documentaire

  • Death by Numbers
  • I Am Ready, Warden
  • Incident
  • Instruments of a Beating Heart
  • The Only Girl in the Orchestra

Beste Live Action Short

  • A Lien
  • Anuja
  • I’m Not a Robot (Ik ben geen robot)
  • The Last Ranger
  • The Man Who Could Not Remain Silent

Beste Animated Short

  • Beautiful Men
  • In the Shadow of Cypress
  • Magic Candies
  • Wander to Wonder
  • Yuck!

Meer over de winnende films

Meer over de acteurs/filmmakers

elke vrijdag